View Menu

wamawards-web-1200-x-720

2016 WAMAwards Nominees, Party & public voting announced

12 Oct

As part of WAMFest presented by Drug Aware (overview here), we’re pleased to reveal the 2016 WAMAwards nominees. This year the list is lead by Tired Lion, with a total of 6 nominations capping off what’s been a huge year for the grunge-tinged rockers. Coming up next are good times jazz-rap collective Koi Child (5 noms); psych-fueled garage post-punkers Hideous Sun Demon, Australiana rockers who want to know your postcode Verge Collection and the recently returned from Music Matters Rag n’ Bone (4); then Methyl Ethel and Lucy Peach (3). Multiple nominations were also scored by Abbe May, Andrew Winton, Benjamin Witt, Daniel Susnjar, Davey Craddock, Gina Williams, Matt Gio, Mei Saraswati, Nerve Quakes, Old Blood, POW Negro, Tame Impala and Troye Sivan, reflecting the incredible strength and diversity of WA music.

This year saw consultation with category specific specialists in the creation of judging panels, from which the nominees were selected. 700+ music industry members are now commencing voting to decide the winners of the craft and genre and industry awards, whilst all music lovers now also have their chance to decide the winners in six Public Voted Awards, including Most Popular Live Act, Most Popular Event and Most Popular Video.

With the WAMAwards and voting hosted by Major Media Partner TheMusic.com.au, make your votes count here and NOW, and certainly before 11.59PM WST Sunday 23 October.

And then it’s time to celebrate…


WAMAwards PARTY @ GATE ONE THEATRE
(Claremont Showgrounds)

THURSDAY 3 November   II   Major Media Partner TheMusic.com.au

FEATURING: Performances from Lucy Peach, Phil Walley-Stack and Psychedelic Porn Crumpets, plus after party performances from Soukouss Internationale, and MORE TBA!

tickets-6Debuting at Perth’s new live music and multi-purpose venue, Gate One Theatre at Claremont Showgrounds, this year’s coveted WAMis will be announced during an evening peppered with performances from some of WA’s most exciting talents. Due to the event’s limited capacity, #WAMAwards tickets will be available strictly by invite to nominated acts and to earlybird WAMCon pass holders, plus limited tickets will be available to the public. This year tables are also available, with food and beverages included in the ticket price. To celebrate in style at the WA music industry event of the year, grab your tickets asap via Moshtix.

 

WAMFEST PRESENTED BY DRUG AWARE
PROUDLY SUPPORTED BY THE CITY OF PERTH & LOTTERYWEST
ALL PARTNERS HERE

 

WA MUSIC AWARDS – CRAFT

BEST SOUND ENGINEER (live)

Presented by WAAPA

Jason Brown

James Newhouse

Mark McEwen

Tim McNally

 

BEST SOUND ENGINEER (studio)

Presented by SAE Creative Media Institute

Andy Lawson (Debaser Studio)

Dan Carroll (Rada Studios)

Dave Parkin (Blackbird Studio)

Matt Gio (Rada Studios)

 

BEST RECORD PRODUCER

Presented by Cool Perth Nights

Charlie Young

Dom Monteleone (Kingdom Studio)

Joel Quartermain (Wastelands Studio)

Matt Gio (Rada Studio)

 

BEST ELECTRONIC PRODUCER

Presented by Pilerats

Morgan Then & Fletcher Ehlers (Slumberjack)

Ned Beckley (Lower Spectrum)

Phil Stroud

Regan Matthews (Ta-ku)

 

BEST FEMALE VOCALIST

Presented by The Mustang Bar

Abbe May

Ama Quinsee (Legs Electric)

Gina Williams

Lucy Farley (Lucy Peach)


BEST MALE VOCALIST

Presented by Tone Deaf

Bojesse Pigram

Brendon Humphries (The Kill Devil Hills)

Craig Jovanovic (Maverick)

Danny Estrin (Voyager)

Jacob Diamond

 

BEST GUITARIST

Presented by X-Press

Axel Carrington (Rag n’ Bone / Hip Priest / HYLA)

Benjamin Witt

Laura McCormack (Legs Electric)

Steve Hensby (Steve Hensby Band / Tracksuit / Lucy Peach Band)

 

BEST BASSIST

Presented by The West Australian

Abby Soanes (Legs Electric)

Alex Canion (Voyager)

Charlotte Thorne (Nerve Quakes)

Sara McPherson (Rag n’ Bone / Bells Rapids)

Vanessa Thornton (Jebediah / The Tommyhawks)

 

BEST DRUMMER/PERCUSSIONIST

Presented by Mix 94.5

Ashley Doodkorte (Voyager, The Floors, Will Stoker & The Embers)
Daniel Susnjar (Daniel Susnjar Afro-Peruvian Jazz Group)

Elliot Smith

Kylie Soanes (Legs Electric / Paul McCarthy & The Wishers)

 

BEST KEYS / SYNTH ARTIST

Presented by The Music Network

Matthew Schmalkuche (Jacob Diamond Band)

Russell Holmes (Russell Holmes Trio / Gina Williams Band)

Timothy Nelson (Timothy Nelson & The Infidels / The Kill Devil Hills)

Tom Kenny (Koi Child)


wamfest-sat-leaderboard-v2

WA MUSIC AWARDS – GENRES & INDUSTRY

 

BEST BLUES / ROOTS ACT

Presented by Clancy’s Fremantle

Andrew Winton

Katie J White

MattyTWall

Old Blood

 

BEST COUNTRY ACT

Presented by 720 ABC Perth

Belle Harvey

Davey Craddock & The Spectacles

Ralway Bell

Ruby Boots

 

BEST ELECTRONIC ACT (live)

Presented by MRA

Basic Mind

Catlips

Mei Saraswati

SLUMBERJACK

Tourist Kid

 

BEST EXPERIMENTAL ACT

Presented by Sunset Events

Decibel

Eduardo Cossio

Josten Myburgh

Nathan Thompson

orphans

 

BEST FOLK ACT

Presented By Parlour

Andrew Winton

The Little Lord Street Band

Lucy Peach

Riley Pearce

 

BEST INDIGENOUS ACT

Presented by Nannup Music Festival

Beni Bjah

Gina Williams

John Bennett

Phil Walley-Stack

 

BEST JAZZ ARTIST

Presented by The Ellington

Daniel Susnjar Afro-Peruvian Jazz Group

Jamie Oehlers

Memory of Elements

TRISK

 

BEST METAL / HEAVY ACT

Presented by The Au Review

Drohtnung

Drowning Horse

Make Them Suffer

SANZU

Silent Knight

Voyager

 

BEST POP ACT

Presented by Alex Hotel

KUČKA

Methyl Ethel

Tame Impala

Tired Lion

Troye Sivan

Verge Collection

 

BEST PUNK / HARDCORE ACT

Presented by Wildergrim

Nerve Quakes

SAVIOUR

Scalphunter

The Decline

Zerodent

 

BEST ROCK ACT

Presented by Badlands Bar

Hideous Sun Demon

Psychedelic Porn Crumpets

Rag n’ Bone

The Love Junkies

Tired Lion

 

BEST URBAN ACT

Presented by Avenoir

Drapht

Koi Child

Mathas

Ta-ku

 

BEST WORLD MUSIC ACT

Presented by Lotterywest

Eastwinds

Grace Barbé

Juliana Areias

Soukouss Internationale

 

BEST ALBUM

Presented by UNIFIED

Benjamin Witt – FUTURE RESET

Davey Craddock – City West

Koi Child – Koi Child

Mt. Mountain – Cosmos Terros

Nicholas Allbrook – Pure Gardiya

 

BEST EP

Presented by RTRFM

Gunns – She’s A Rainbow

Mei Saraswati – Devotions

Puck – Dead To The World

Verge Collection – Open Plan Living

 

BEST SINGLE

Presented by Australia Council for the Arts

Abbe May – Doomsday Clock

Childsaint – Hallelujah Heartache

Hideous Sun Demon – Oscillate

Tired Lion – Not My Friends

Verge Collection - Postcodes


BEST RECORD LABEL

Presented by Shiny Rabbit

The Community Records

Jarrah Records

Pilerats

Spinning Top Music

Walking Horse Music

 

MANAGEMENT AWARD

Presented by Association Of Artist Managers (AAM)

Jacob Snell

Luke Rinaldi

Matt Johnson

Philip Stevens

 

MEDIA AWARD

Presented by Drug Aware

Bob Gordon (X-Press Magazine)

Andrew Ryan (Cool Perth Nights)

Caitlin Nienaber (RTRFM)

Daniel Cribb (TheMusic.com.au)

Troy Mutton (Pilerats)

 

GOLDEN WAMi

Presented by City Of Perth

Jacob Snell

Maria Florides

Matthew Johnson

Phaedra Watts

Tom Fisher

 

wamcon-leaderboard-v3


WA MUSIC AWARDS – PUBLIC VOTED

Voting via TheMusic.com.au

MOST POPULAR ACT

Presented by APRA

Koi Child

Methyl Ethel

Mosquito Coast

Tame Impala

Tired Lion

Troye Sivan

 

MOST POPULAR NEW ACT

Presented by Perth Theatre Trust

Ah Trees

Human Buoy

POW Negro

The Money War

Verge Collection

 

MOST POPULAR LIVE ACT

Presented by Perth Arena

Hideous Sun Demon

Old Blood

POW Negro

Shit Narnia

The Southern River Band

Tired Lion


MOST POPULAR MUSIC VIDEO

Presented by North Metro TAFE

FOAM – Get On Board

Hideous Sun Demon – Cul De Sac Vision

Koi Child – 1-5-9

Methyl Ethel – Idée Fixe

Rag n’ Bone – I Don’t Feel At Home In This World Anymore

Tired Lion – Not My Friends

 

MOST POPULAR VENUE

Presented by Moshtix

Badlands Bar

Jack Rabbit Slim’s

Mojos Bar

The Bird

 

MOST POPULAR MUSIC EVENT

Presented by National Live Music Awards

Camp Doogs

Nannup Music Festival

RTRFM’s In The Pines

St. Jerome’s Laneway Festival

Wave Rock Weekender

WAMFEST PRESENTED BY DRUG AWARE
PROUDLY SUPPORTED BY THE CITY OF PERTH & LOTTERYWEST
ALL PARTNERS HERE

Government of Western Australia Department of Culture and The Arts Australian Government

WAM is supported by the State Government through the Department of Culture and the Arts, and is assisted by the Australian Government through the Australia Council, its arts funding and advisory body.